Μεταβολές σε θέματα υγείας των μαθητών

Αγαπητοί γονείς

Με αφορμή πρόσφατο περιστατικό διατροφικής αλλεργικής αντίδρασης σε σχολική μονάδα της Α/θμιας Εκπ/σης, λόγω παράλειψης ενημέρωσης του σχολείου από τους γονείς/κηδεμόνες, θα θέλαμε να επιστήσουμε την προσοχή σας όσον αφορά την υποχρέωση σας ως γονείς/κηδεμόνες για άμεση και συνεχή  ενημέρωση των υπεύθυνων δασκάλων της τάξης, που φοιτά το παιδί σας, για τυχόν μεταβολές που προκύπτουν σε θέματα υγείας των παιδιών σας ή  που διαπιστώνονται κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Διδακτική Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Παρανέστι και στο Δημοτικό Σχολείο Παρανεστίου

Την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήσαμε την πρώτη προγραμματισμένη διδακτική μας επίσκεψη με λεωφορείο εκτός της έδρας του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγραμματισμού δράσεων και εκπ/κών επισκέψεων του Α΄τριμήνου 2019-2020. Μια επίσκεψη που έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές/τριες μας να ενημερωθούν για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής αλλά ταυτόχρονα και να δουν κι από κοντά αντιπροσωπευτικά είδη από όλο τον φυσικό πλούτο της περιοχής. Η επίσκεψη όμως είχε και το ψυχαγωγικό μέρος, δίνοντας την ευκαιρία και τη χαρά στους μαθητές/τριες μας να επισκεφτούν το Δημ. Σχολείο Παρανεστίου μέσα σε ένα όμορφο και προσεγμένο περιβάλλον, με τόσες πολλές γωνιές και χώρους στην αυλή του για ασφαλές κι ευχάριστο παιχνίδι στην αυλή. Μακάρι αυτά τα τόσο όμορφα σχολεία και οι τόσο όμορφες αυλές να είχαν περισσότερες παιδικές φωνούλες να τα δίνουν ζωή και νόημα. Ευχαριστούμε την Προϊσταμένη του σχολείου για την φιλοξενία τους και τους 23 μαθητές του Δ.Σ Παρανεστίου που έδωσαν σε όλους μας την χαρά να μοιραστούμε την καθημερινότητα τους.

Προληπτικά μέτρα για τη γρίπη στο σχολικό περιβάλλον

Σας κοινοποιούμε το σχετικό έγγραφο της Γεν. Δ/νσης Δημόσιας Υγείας &Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας Α.Μ.Θ. με βασικά μέτρα πρόληψης και περιορισμού νόσησης από γρίπη στο σχολικό περιβάλλον.