“Αγορά και διάθεση δύο (2) φορητών ηλεκτρονικών συσκευών/tablet από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων για την υποστήριξη μαθητών/τριών του σχολείου στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση”

Ως Δ/ντρια του σχολείου και εκπροσωπώντας το Σύλλογο Διδασκόντων θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μας στον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, κ. Παπαδόπουλο Κωνσταντίνο, καθώς και στα υπόλοιπα Μέλη του Δ.Σ Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων για την υποστήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας, ειδικά σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία που βιώνουμε όλοι, με την έμπρακτη αρωγή τους και συνδρομή τους με την αγορά και διάθεση στο σχολείο  δύο (2) φορητών υπολογιστών-tablet- με σκοπό το δανεισμό τους  σε μαθητές/τριες του σχολείου για υποστήριξη της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπ/σης.

Η απόφαση διάθεσης/δανεισμού των συσκευών  αυτών στους μαθητές/τριες του σχολείου που δε διαθέτουν ηλεκτρονικό υπολογιστή ή άλλου είδους ηλ. εξοπλισμού  θα ληφθεί από το Σύλλογο Διδασκόντων με βάση τα κριτήρια που θέτει το Υπουργείο Παιδείας στην υπ΄αριθμ.155192/ΓΔ4/14-11-2020 εγκύκλιο του, σύμφωνα με την οποία θα γίνει και η όλη διαδικασία διάθεσης και δανεισμού στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών.

Αγορά και διάθεση δύο (2) φορητών υπολογιστών-tablet- από τη Σχολική Επιτροπή Α/θμιας Εκπ/σης Δήμου Δοξάτου για δανεισμό σε μαθητές για υποστήριξη της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπ/σης.

Παραδόθηκαν από τη Σχολική Επιτροπή Α/θμιας Εκπ/σης Δήμου Δοξάτου στη Δ/ντρια του Σχολείου τη Δευτέρα 7/12/2020 δύο τάμπλετ για να διατεθούν με δανεισμό σε μαθητές/τριες του σχολείου προκειμένου να υποστηριχτούν με ηλεκτρονικό εξοπλισμό για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Η απόφαση διάθεσης/δανεισμού των συσκευών αυτών σε μαθητές/τριες που δεν διαθέτουν Ηλεκτρονικό Υπολογιστή θα ληφθεί από το Σύλλογο Διδασκόντων με βάση τα κριτήρια που θέτει το Υπουργείο Παιδείας στην υπ΄αριθμ.155192/ΓΔ4/14-11-2020 εγκύκλιο του και τα οποία είναι:

Α. Τα κοινωνικά

Β. Το χαμηλό εισόδημα

Γ. Η ανεργία γονέων/κηδεμόνων

Δ. Η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας,και,

Ε. Η    ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης σε μαθητή/τρια

Τονίζεται ότι κατά την παράδοση της ηλεκτρονικής συσκευής από η Δ/ντρια του σχολείου, ο παραλήπτης γονέας/κηδεμόνας υπογράφει Υπεύθυνη Δήλωση , στην οποίαν αναφέρει ρητά ότι παρέλαβε τη συγκεκριμένη συσκευή (αναλυτική περιγραφή), αναλαμβάνει την υποχρέωση αφενός μεν επιστροφής της ανωτέρω συσκευής στη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι, για τους οποίους του παραχωρήθηκε η χρήση της (π.χ. όταν λήξει η αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων) ή οποτεδήποτε του ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και αφετέρου καταβολής αποζημίωσης στο Ελληνικό Δημόσιο ή αντικατάστασης της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης, η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της και δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα, από την οποία την παρέλαβε.

Η Δ/νση του Σχολείου και το διδακτικό προσωπικό εκφράζουν τις ευχαριστίες τους προς την Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Π.Ε Δήμου Δοξάτου, κ. Κατσίκα Αναστασία, για αυτή την ενέργεια της Σχολικής Επιτροπής προς υποστήριξη και όφελος της εκπ/κής διαδικασίας εν μέσω πανδημίας και οικονομικής κρίσης.

ΧΟΡΗΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ KLINEX -ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΚΑΘΑΡΟΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”

Να ευχαριστήσω την Klinex για τη γενναιόδωρη προσφορά της/χορηγία, μέσω της Δ/νσης Π.Ε Δράμας, στα Δ.Σ του Νομού μας με μεγάλη ποικιλία καθαριστικών προϊόντων στο πλαίσιο του προγράμματος που υλοποιεί ¨Καθαροί Ζούμε στο Σχολείο”. Είναι πολύ σημαντικό και μάς αξίζει να νιώθουμε όλοι εμείς στο σχολείο, μαθητές/τριες και διδακτικό προσωπικό, ασφάλεια έχοντας ένα υγιεινά καθαρό σχολείο όχι μόνο στο πλαίσιο της πρόληψης αλλά και της καλλιέργειας, βελτίωσης της προσωπικής υγιεινής των μαθητών/τριών μας και των συνηθειών τους στα θέματα της καθαριότητας.