Πρόσκληση σε ανοικτή απογευματινή ενημερωτική εκδήλωση με θέμα :”Κ(ι) ΕΣΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ”

Εκδήλωση του Κέντρου Εκπ/κής & Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ) Δράμας σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων Παιδιών με Δυσλεξία και άλλες Μαθησιακές Δυσκολίες

Σας κοινοποιούμε και το σχετικό έγγραφο-πρόσκληση του Προϊσταμένου του Κ.Ε.Σ.Υ Δράμας, κ. Αλβανόπουλου Γεώργιου, σχετικά με την ενημερωτική εκδήλωση, η οποία απευθύνεται σε όλα τα Μέλη της σχολικής κοινότητας.

ΕΟΡΤΗ 3 ΙΕΡΑΡΧΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΟΡΤΗ 3 ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι η ημέρα εορτής των 3 Ιεραρχών, στις 30 Ιανουαρίου, μετά την κατάργηση της παρ. δ άρ.3 του Π.Δ 79/2017 ορίζεται πλέον ως αργία και τα σχολεία παραμένουν κλειστά την ημέρα αυτή, Τετάρτη 30/01/2019.

Επίσης σάς ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με σχετικό έγγραφο του ΥΠ. Παιδείας (ΥΠ.Π.Ε.Θ) που λάβαμε σήμερα 28/1/2019, οι σχετικές εκδηλώσεις για τον εορτασμό της μνήμης των 3 Ιεραρχών θα πραγματοποιηθούν την παραμονή της εορτής τους, την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019 σε ένα διδ. δίωρο (2ωρο)με απόφαση Συλ.. Διδασκόντων, το δε  Ωρολόγιο πρόγραμμα των τάξεων πρωινού και ολοήμερου προγράμματος θα υλοποιηθεί κανονικά την ημέρα αυτή και οι μαθητές θα προσέλθουν με τις τσάντες τους.

Ομαδικές εργασίες των μαθητών του Γ2 τμήματος

Οι μαθητές του Γ2 με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Καλαϊτζόγλου Δήμητρας έκαναν ομαδικές εργασίες σχετικές με την Ανακύκλωση, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας “Τα χαρτιά ανακυκλώνονται”, αλλά και άλλες ομαδικές εργασίες όπως τα “Έργα της Φύσης” και “Έργα των Ανθρώπων”, στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ
ΕΡΓΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
ΕΡΓΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Εργασίες μαθητών Γ1 τμήματος για την Ανακύκλωση

Οι μαθητές του Γ1 τμήματος, στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος αλλά και του μαθήματος της Γλώσσας και στη σχετική ενότητα για την Ανακύκλωση και τη σημασία της δημιούργησαν δύο ομαδικές αφίσες για να τονίσουν την αξία της ανακύκλωσης για το περιβάλλον και τη διατήρηση της ζωής του πλανήτη μας.

Μελέτη Περιβάλλοντος -Γεωγραφικοί Όροι-Εργασίες μαθητών Γ2

Οι μαθητές του Γ2 γνωρίζοντας μέσα από το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος γεωγραφικούς όρους και έννοιες τούς απεικονίζουν μέσα από τις ζωγραφιές τους με τον δικό τους μοναδικό τρόπο.

Κατεβάστε το παρακάτω αρχείο για να δείτε τις εργασίες των μαθητών