Μαθητική Βιβλιοθήκη και δημιουργίες των μαθητών μας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου και το αφιέρωμα που έγινε στο σχολείο τον Απρίλιο του 2019 αλλά και με την παρότρυνση της Δ/ντριας του σχολείου να δημιουργήσουμε τη δική μας αφίσα και το δικό μας μήνυμα για τη σημασία και την αξία του βιβλίου μαθητές και μαθήτριες της Ε΄τάξης (Μιχαηλίδου Κων/να, Πεφτίνα Μαίρη, Βαγκάκης Σταύρος) και της ΣΤ΄τάξης ( Μπλιού Ζωή, Παπουνίδου Κριστίνα, Μαχαιρίδου Παρασκευή και Γιαννοπούλου Παναγιώτα) δημιούργησαν τη δική τους ομαδική αφίσα και το δικό τους μήνυμα φιλαναγνωσίας στολίζοντας έτσι τη Μαθητική Βιβλιοθήκη του σχολείου!

“Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος για το σχ. έτος 2019-2020. Προϋποθέσεις εγγραφής στο Ολοήμερο”

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι και για το νέο σχολικό έτος 2019-2020 θα λειτουργήσει το Ολοήμερο πρόγραμμα του Σχολείου, στο οποίομπορούν να εγγραφούν οι μαθητές/τριες κατόπιν σχετικής Αίτησης-Δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα μπορούν να εγγράφονται:

α) Οι μαθητές των οποίων οι γονείς εργάζονται και οι δύο (2), προσκομίζοντας σχετική Βεβαίωση του Φορέα εργασίας τους ή είναι και οι δύο άνεργοι προσκομίζοντας την κάρτα ανεργίας τους

β) Οι μαθητές που από τους δύο γονείς ο ένας γονιός  εργάζεται και προσκομίζει  Βεβαίωση Εργασίας κι ο άλλος γονέας είναι άνεργος και προσκομίζει κάρτα ανεργίαςη

γ) Οι μαθητές των οποίων οι γονείς είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή αυτοαπασχολούμενοι ή αγρότες αρκεί να προσκομίσουν πρόσφατη Βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους, ακόμη κι αν δεν έχει εξοφληθεί

δ) Οι μαθητές που οι γονείς τους ανήκουν στις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μονογονεϊκές οικογένειες, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, Ρομά, πρόσφυγες κ.λ.π)

Οι μαθητές που πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις εγγράφονται στο Ολοήμερο κατόπιν σχετικής Αίτησης-Δήλωσης εγγραφής των γονέων τους(η οποία δίνεται από τη Δ/νση του Σχολείου)και στην οποία μεταξύ των άλλων θα δηλώσουν και την  ώρα αποχώρησης του μαθητή/μαθήτριας που επιθυμεί ο γονέας από το Ολοήμερο πρόγραμμα που θα είναι είτε στις 15:00μ.μ. είτε στις 16:00μ.μ

Για τη λειτουργία του Ολοημέρου (1η,2η,3η ώρα) απαιτείται να συμπληρωθεί ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός εγγεγραμμένων/φοιτούντων μαθητών/τριών, που είναι δεκατέσσερις (14).

Επισημαίνεται η υποχρεωτικότητα της φοίτησης όσων επιλέξουν και δηλώσουν να εγγραφούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Σε περίπτωση που έχουμε 15 συνεχόμενες αδικαιολόγητες απουσίες στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται διαγραφή του μαθητή/τριας.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι δύναται να συγκροτηθεί και τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7:00-8:00π.μ.) ΜΟΝΟ για μαθητές, οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο Ολοήμερο και οι γονείς τους είναι και οι δύο εργαζόμενοι. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία της Πρωινής Ζώνης είναι οι  επτά (7) μαθητές/τριες.

*Καταληκτική ημερομηνία υποβολής της ενυπόγραφα συμπληρωμένης Αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο,μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπως π.χ βεβαίωση εργασίας, κάρτα ανεργίας κ.λ.π.είναι η 11η Ιουνίου 2019, ημέρα Τρίτη.

Για οποιαδήποτε σχετική πληροφορία-διευκρίνιση μπορείτε να απευθύνεστε καθημερινά 8.30-11.30 π.μ. στη Δ/ντρια του σχολείου, κ. Αβράμη Αναστασία (τηλ επικ: 2521 0 66435).

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
                            ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Δ. ΑΒΡΑΜΗ

Διδακτική Επίσκεψη Γ΄και Δ΄τάξης στο Πάρκο Αρπακτικών στην Αγορά Κυργίων Δράμας

Στις 8/5/2019 οι τάξεις Γ΄(Γ1&Γ2) και Δ΄πραγματοποίησαν την προγραμματισμένη για το γ΄τρίμηνο διδ. επίσκεψη στο Πάρκο Αρπακτικών Πτηνών στην Αγορά Κυργίων, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Μελέτης Περιβάλλοντος και της Ευέλικτης Ζώνης.