ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΟ

Τα τελευταία χρόνια, η ανακύκλωση, τόσο ως λέξη αλλά και ως πράξη, έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας. Είναι μια λέξη που την χρησιμοποιούμε σχεδόν καθημερινά. Έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια, ώστε να ανακυκλώνουμε χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο και άλλα υλικά, που μετά από μια κατάλληλη διαδικασία, μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΟ”

2η Χορωδιακή Συνάντηση Δήμου Δοξάτου

Το σχολείο μας είχε την τιμή να συμμετέχει στη 2η χορωδιακή συνάντηση του Δήμου Δοξάτου, την Κυριακή 26 Μαρτίου 2023, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημοτικού σχολείου Δοξάτου.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “2η Χορωδιακή Συνάντηση Δήμου Δοξάτου”

ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μετά από αίτημα του σχολείου μας στην Πυροσβεστική Δράμας και στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, ήρθε στο Σχολείο μας ο Ανθυποπυραγός κ. Μεγάλος Μιχαήλ.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ”

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Παρανέστι

Στις 17 μαρτίου 2023 ολοι οι μαθητές του 1ου Δη. Σχ. Αγίου Αθανασίου επισκεφτήκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Παρανέστι.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Παρανέστι”

Ο Σίμος κι ο σεισμός

Την Τετάρτη, 8 Μαρτίου, οι μαθητές των Α΄, Β΄και Γ΄τάξεων του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εξαιρετική παράσταση του Εκπαιδευτικού κουκλοθεάτρου  Τεχνόπολις« Ο Σίμος και ο σεισμός»

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Ο Σίμος κι ο σεισμός”

Δράση με θέμα: “Σχολικός Εκφοβισμός”

Στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας, του Υπουργείου Υγείας, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη – συνάντηση της Κοινωνικής λειτουργού της Δράσης κ. Μάρθα Τζάφου στις 3/3/2023, με τα παιδιά της Δ’ τάξης, του σχολείου μας.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Δράση με θέμα: “Σχολικός Εκφοβισμός””

Το Σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα make a wish

Αγοράζοντας ένα αστέρι γίναμε και εμείς αστέρι που θα φωτίσει τα παιδιά που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας. Κάθε αστέρι κοστίζει 2€ και τα χρήματα αυτά διατίθενται για την εκπλήρωση των ευχών των παιδιών με ανίατες ασθένειες. Έγραψαν μαθητές μας:

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Το Σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα make a wish”