Δράση με το Φιλανθρωπικό Σωματείο “ΣΤ.Ο.Π” Δήμου Δοξάτου

Για άλλη μια χρονιά, σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας, ανταποκριθήκαμε στην πρόσκληση του φιλανθρωπικού σωματείου ΣΤ.Ο.Π. για μια από κοινού δράση στην αυλή του σχολείου για την ενίσχυση του κοινωνικού παντοπωλείου για τα χριστουγεννιάτικα πακέτα που θα δοθούν σε οικογένειες, που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα.

Εκδηλώσεις και Δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (ΑμΕΑ) την 3η Δεκεμβρίου-Συνεργασία με το Οικοτροφείο “ΠΗΓΗ”

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (ΑμΕΑ) και με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας για θέματα όπως η ισότιμη πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, η καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων, η αναγκαιότητα σεβασμού της διαφορετικότητας, οι εκπ/κοί όλων των τάξεων/τμημάτων Γενικής παιδείας, όλων των ειδικοτήτων, αλλά και οι εκπ/κοί των Υποστηρικτικών δομών του σχολείου όπως του Τμ. ένταξης και της Τ.Υποδοχής ΖΕΠ ΙΙ προγραμμάτισαν εντός διδακτικού ωραρίου διάφορες δράσεις όπως καλλιτεχνικές/εικαστικές, αθλητικές, ενημερωτικές, αξιοποίηση εκπ/κού υλικού (βιβλία, ταινίες, ντοκιμαντέρ, διεθνείς συμβάσεις κ.λ.π.), συνεργασία με φορείς και Δομές που υποστηρίζουν Άτομα με Ειδικές Ανάγκες, προκειμένου μέσα από την ενημέρωση και την ενεργητική τους συμμετοχή να προαχθεί η αποδοχή της διαφορετικότητας.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο της ενημέρωσης και της ευαισθητοποίησης συνεργαστήκαμε και με το Οικοτροφείο “ΠΗΓΗ”, που εδρεύει στα Κύργια και του οποίου οι τρόφιμοι του είναι άτομα ΑμΕΑ. Η Ψυχολόγος του οικοτροφείου κ. Τερζάκη μαζί με την Επιστημονικά Υπεύθυνη της δομής και τον Φροντιστή του οικοτροφείου επισκέφτηκαν το σχολείο μας και συνεργάστηκαν με τους μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης, παρουσία της υπεύθυνης εκπ/κού της τάξης. Η επίσκεψή τους έκλεισε με ένα δικό τους δωράκι για τον κάθε μαθητή της τάξης, ένα ημερολόγιο χειροποίητο, έργο των τροφίμων του οικοτροφείου.

Συμμετοχή μαθητών του σχολείου στην εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγίου Αθανασίου Δράμας “Βοϊράνη”

Ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων ανταποκρίθηκε στην εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγίου Αθανασίου “Βοϊράνη” την Κυραική 1/12/2019 και αρκετοί μαθητές/τριες μας συμμετείχαν στις δράσεις του Συλλόγου Γονέων μας, με χριστουγεννιάτικες κατασκευές και στολίδια.