Τα Μουσεία “ταξιδεύουν”!!!! Μια Μουσειοσκευή στο σχολείο μας-στο Γ2 τμήμα

Οι μαθητές του Γ2 τμήματος είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον Κυκλαδίτικο πολιτισμό με ένα διαφορετικό τρόπο. Ήρθαν τα ειδώλια στο σχολείο μας, τα φιλοξένησαν στην τάξη τους και μαζί τους ταξίδεψαν στις Κυκλάδες με μια Μουσειοσκευή γεμάτη με πιστά αντίγραφα από ειδώλια και αγγεία του Κυκλαδικού πολιτισμού. Μια Μουσειοσκευή που ταξίδεψε από το Μουσείο Γουλανδρή της Αθήνας ως το Νομό μας με χορηγία της δραμινής εταιρείας RAYCAP.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ-ΕΠΙΔΟΣΗ ΕΛΕΓΧΩΝ 2ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2018-2019

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

1. Σας γνωρίζουμε ότι την Τρίτη 19-03-2019  από τις 13:15-14:00μ.μ., με τη λήξη των μαθημάτων του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος, θα γίνει με ευθύνη των δασκάλων, ενημέρωση για τη φοίτηση και την πρόοδο όλων των μαθητών μας ανά τάξη/τμήμα (A΄-ΣΤ΄) και θα  δοθούν και οι έλεγχοι προόδου με τη βαθμολογία των μαθητών των τάξεων Γ΄-ΣΤ΄ για το 2ο τρίμηνο του σχ. έτους 2018-2019.

* Υπενθυμίζουμε ότι για οικονομία χρόνου και για τη διευκόλυνση όλων των γονέων/κηδεμόνων η ενημέρωση , ειδικά την ημέρα επίδοσης των ελέγχων, δεν μπορεί να είναι για κάθε μαθητή μεγάλη σε διάρκεια και αναλυτική, διότι για αυτό το σκοπό μέσα στο κάθε τρίμηνο υπάρχει ορισμένη ημέρα και ώρα/μήνα  συνεργασίας με τους εκπ/κούς των τάξεων, τις οποίες και πρέπει να αξιοποιείτε για την καλύτερη και πιο αναλυτική και διεξοδική  ενημέρωσή σας.

Το Ολοήμερο, την Τρίτη 19/3/2019, θα λειτουργήσει κανονικά.

2.  Υπενθυμίζουμε επίσης εκ μέρους του Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας, σε περίπτωση που δεν έχει γίνει,   την οικονομική τακτοποίηση όλων των μελών  για την ετήσια συνδρομή προς το Σύλλογο( 10).

Μπορείτε να απευθυνθείτε σχετικά στον/στην υπ. εκπ/κό της τάξης ή στη Δ/ντρια του Σχολείου.

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο-Εργασίες μαθητών/τριων του Σχολείου

Με αφορμή την 6η Μαρτίου που έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού σας κοινοποιούμε το σχετικό μήνυμα του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων , κ. Κων/νου Γαβρόγλου και σας παροτρύνουμε να περιηγηθείτε και στο μενού της δικής μας Ιστοσελίδας και συγκεκριμένα στις “Σύνδεσμοι”, όπου και θα βρείτε σχετικό υλικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο, με έμφαση και στον Διαδικτυακό Εκφοβισμό (cyberbullying).

Για το σχ. έτος 2018-2019 σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.&Θ η εβδομάδα 4-8 Μαρτίου ορίστηκε ως εβδομάδα δράσεων και εκδηλώσεων. Στο σχολείο μας επιλέχθηκε από το Συλ. Διδασκόντων ως ημέρα εκπ/κών δράσεων η Πέμπτη 7 Μαρτίου 2019.