ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ 28/11/2018-ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ

Σήμερα Τετάρτη 28/11/2018 η Δ/ντρια του Σχολείου, η εκπ/κός του Τμήματος Ένταξης και η εκπ/κός της Παράλληλης Στήριξης συμμετείχαμε σε ζωντανή Τηλεδιάσκεψη στις 11:00-12:00π.μ., μετά από εκδήλωση ενδιαφέροντος της σχολικής μας μονάδας.

Η Τηλεδιάσκεψη είχε οργανωθεί από τον Υπ. Συντονιστή Εκπ/κου Έργου που ανήκει και υπάγεται η σχολική μας μονάδα και συμμετείχαμε σε αυτή μαζί με άλλα Δημ. Σχολεία. Στόχος της προγραμματισμένης Τηλεδιάσκεψης να συζητήσουμε και να συνεργαστούμε, μέσα από ανταλλαγή απόψεων, για την οργάνωση και προγραμματισμό “Δράσεων Ενσυναίσθησης”, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες” Συνεχίστε την ανάγνωση του “ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ 28/11/2018-ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ”

27/11/2018 ΝΕΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Μετά από ενημέρωσή μας σήμερα 27/11/2018 από την Υπεύθυνη της Κολύμβησης για προβλήματα στη λειτουργία του Κολυμβητηρίου Δράμας, σας ενημερώνουμε ότι το προγραμματισμένο μάθημα κολύμβησης για αύριο Τετάρτη 28/11/2018 και για τα δύο τμήματα Γ1 και Γ2 ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ.

Για το λόγο αυτό ΟΛΟΙ οι μαθητές του Γ1,Γ2 θα προσέλθουν κανονικά μόνο με τις σχολικές τους τσάντες για τα μαθήματά τους, σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα της τάξης τους.

ΒΑΛΔΙΡΚΕΙΑ 2018-ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 1χμ

ΘΕΜΑ: «Ενημέρωση Μαθητών για τον αγώνα δρόμου»

Ο αγώνας δρόμου : «12ος Αγώνας Δρόμου Δράμας-Βαλδίρκεια 2018» θα λάβει χώρα σύμφωνα με τα παρακάτω:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ 09-12-2018

ΩΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 1χλμ:  10:00πμ

5χλμ:  10:15πμ

AMEA400μ:  10:20 πμ

10χλμ:  11:15 πμ

ΤΟΠΟΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑΣ Άγαλμα Νίκης-Όπισθεν Ωδείου

ΤΟΠΟΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ ΟΜΟΙΩΣ

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΓΩΝΑ Συνεχίστε την ανάγνωση του “ΒΑΛΔΙΡΚΕΙΑ 2018-ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 1χμ”

26/11/2018 Ακύρωση Κολύμβησης για Γ1 –μεταφορά μαθήματος σε άλλη ημέρα

1ο  Δ.Σ. ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

26/11/2018 Ακύρωση Κολύμβησης για Γ1 –μεταφορά μαθήματος

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω ακύρωσης του μαθήματος της κολύμβησης σήμερα Δευτέρα 26/11/2018 για το Γ1 τμήμα, για λόγους που αφορούσαν την αδυναμία λειτουργίας του Κολυμβητηρίου Δράμας, μετά από ενέργειες της Δ/νσης του σχολείου και σε συνεννόηση με την Υπεύθυνη της Κολύμβησης του Γραφείου Φυσικής Αγωγής, κ. Αγαθαγγέλου Αναστασία, το μάθημα αυτό θα μεταφερθεί και θα υλοποιηθεί την Τετάρτη 28/11/2018, το ίδιο διδ. δίωρο (1ο), μαζί με τους μαθητές του Γ2 τμήματος του σχολείου μας.

Για το λόγο αυτό καλούνται οι μαθητές του Γ1 και Γ2 τμήματος για την ημέρα αυτή (Τετάρτη 28/11/2018) να είναι 7:55 π.μ. στο σχολείο προκειμένου να γίνει η αναχώρησή τους έγκαιρα στις 8:00π.μ., συνοδεία της Γυμνάστριας και των δύο εκπ/κών των τμημάτων (Γ1&Γ2).

Υπενθυμίζω οι μαθητές  να έχουν σε ξεχωριστό σακίδιο από τη σχολική τους τσάντα όλο τον εξοπλισμό τους για το μάθημα της κολύμβησης, που να περιέχει όμως και κάποια έξτρα ευρύχωρη πλαστική σακούλα για τα υγρά, μετά το μάθημα, μαγιό, πετσέτες κ.λ.π. και οι γονείς να φροντίζουν να ακολουθούν τις οδηγίες κι όσα αναγράφονται στο σχετικό έντυπο οδηγιών για την καλύτερη και ασφαλέστερη υλοποίηση του μαθήματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  για την κατανόηση σας και τη συνεργασία σας.

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Αβράμη Αναστασία

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ -ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΝΕΟΥ Δ.Σ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

1ου  Δ.Σ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΕΚΛΟΓΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Μετά την άκαρπη  Γενική Συνέλευση για εκλογή νέου Διοικητικού Συμβουλίου λόγω μη απαρτίας και μη εκδήλωσης ενδιαφέροντος για δήλωση υποψηφιοτήτων,  κρίναμε σωστό να επαναληφθεί η διαδικασία την Τετάρτη  21/11/18 και ώρα 17:30 στο χώρο του σχολείου.

Η παρουσία  και η συμμετοχή ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ κρίνεται απαραίτητη.  Στην περίπτωση που δεν θα υπάρξει κι αυτήν την φορά απαρτία και εκδήλωση ενδιαφέροντος για δήλωση υποψηφιοτήτων, ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας, βάσει κανονισμού, θα διαλυθεί, γεγονός δυσάρεστο για όλους μας καθώς ρόλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων  είναι σημαντικός αφού αποτελεί τον συνδετικό κρίκο μεταξύ γονέων και σχολείου.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ- ΚΙΝΗΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας, την Τετάρτη 14/11/2018, επισκέφτηκε τη σχολική μας μονάδα, όπως κάθε χρόνο, η Κινητή Βιβλιοθήκη Ελευθερούπολης Ν. Καβάλας, Συνεχίστε την ανάγνωση του “ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ- ΚΙΝΗΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ”

Ονειρούπολη 2018- Το Δάσος των Ευχών και της Ελπίδας

Το Σχολείο μας και συγκεκριμένα οι μαθητές της Α΄, της Δ΄και της Ε΄τάξης, στην ώρα των Εικαστικών, έκαναν τις δικές τους ατομικές και ομαδικές  εργασίες, στο πλαίσιο της συμμετοχής του Σχολείου μας στη δράση της Δ/νσης Π.Ε Δράμας σε συνεργασία με το Σύλλογο Καρκινοπαθών Δράμας «Ονειρούπολη 2018- Το Δάσος των Ευχών και της Ελπίδας», Συνεχίστε την ανάγνωση του “Ονειρούπολη 2018- Το Δάσος των Ευχών και της Ελπίδας”

Επικαιροποίηση Φοίτησης Μαθητών στο Ολοήμερο Τμήμα

1ο Δ.Σ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ
(Ενημερωτικό Σημείωμα-Δήλωση γονέα)

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Επικαιροποίηση Φοίτησης Μαθητών στο Ολοήμερο Τμήμα”

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου”