ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ 3 ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι πλέον, σύμφωνα με το με αρ. Φ1/5106/ΓΔ4/15-1-2020 έγγραφο της Υφυπουργού Παιδείας &Θρησκευμάτων κ. Ζαχαράκη Σ., την 30η Ιανουαρίου, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, σε όλες τις σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας  Εκπ/σης θα πραγματοποιηθούν εορταστικές εκδηλώσεις για την προσφορά των 3 Ιεραρχών στα Γράμματα, οι οποίες μπορεί να περιλαμβάνουν και τον Εκκλησιασμό των μαθητών, εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν και στη συνέχεια με τη λήξη των εκδηλώσεων θα τηρηθεί κανονικά το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων της ημέρας.

Ως εκ τούτου οι μαθητές όλων των τάξεων την Πέμπτη 30/1/2020 θα προσέλθουν κανονικά  στο σχολείο με τσάντεςπροκειμένου να εκκλησιαστούν αρχικά, συνοδεία του διδακτικού προσωπικού και της Σημαίας του σχολείου, και με την ολοκλήρωση των εκδηλώσεων και την επιστροφή στο σχολείο  θα συνεχίσουν κανονικά τα μαθήματά τους.

* Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά την ημέρα αυτή.*

Σημείωση:

1.Καλούνται  η Σημαιοφόρος  και οι Παραστάτες της 1ης χρονικής περιόδου να έχουν μαζί τους  τα γάντια τους.

2. Οι  γονείς που  δεν επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στις σχετικές εκδηλώσεις-εκκλησιασμό για τη γιορτή των 3 Ιεραρχών, μπορούν να τα φέρουν με δική τους ευθύνη στο σχολείο μετά την ολοκλήρωση του εκκλησιασμού για τη συνέχιση των μαθημάτων.

ΕΟΡΤΗ 3 ΙΕΡΑΡΧΩΝ-ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΡΓΙΑΣ-ΤΗΡΗΣΗ ΩΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το με αρ. Φ1/5106/ΓΔ4/15-1-2020 έγγραφο της Υφυπουργού Παιδείας &Θρησκευμάτων κ. Ζαχαράκη Σ., την 30η Ιανουαρίου , ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, στις
σχολικές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα και κατά την κρίση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών και εφόσονοι συνθήκες το επιτρέπουν δύναται να γίνει και εκκλησιασμός.
Κατά τα λοιπά θα τηρηθεί κανονικά το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων της ημέρας.