ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Η 25η Μαρτίου είναι θρησκευτική αλλά και εθνική εορτή. Ο ελληνισμός τιμά τους προγόνους του και γιορτάζει την έναρξη της επανάστασης του 1821 ενάντια στον τουρκικό ζυγό. Παράλληλα, τιμά την ορθόδοξη πίστη, εορτάζοντας την επέτειο αναγγελίας της γέννησης του Ιησού.

Το σχολείο μας τίμησε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 με λαμπρή γιορτή. Ανήμερα της επετείου η σημαία του σχολείου πήγε στην εκκλησία και στη συνέχεια όλα τα παιδιά κατευθύνθηκαν στο χώρο της πλατείας όπου τελέστηκε η επιμνημόσυνη δέηση. Ακολούθησε η κατάθεση των στεφάνων, ο πανηγυρικός της ημέρας και η παρέλαση από τα παιδιά όλων των σχολικών βαθμίδων.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στις εκδηλώσεις του σχολείου μας και στους εκπαιδευτικούς που τα καθοδήγησαν.