AΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ

Με τραγούδια, χορούς, δρωμενα, κείμενα γραμμένα από τα παιδιά, παιχνίδια, πολύ κέφι αλλά και συγκίνηση αποχαιρετίσαμε το σχολείο, μαθητές, δάσκαλοι και ο Σύλλογος Γονέων.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “AΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ”

Συλλογή τηγανέλαιου

Είναι πάρα πολύ κακό να φτάνει το τηγανέλαιο στη θάλασσα ή στα υπόγεια ύδατα. Το τηγανέλαιο δεν ανακυκλώνεται καθόλου εύκολα και επιμολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα όταν φτάνει στο χώμα.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Συλλογή τηγανέλαιου”

Δράση Γερμανικών

Στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών και της ύλης του βιβλίου μας Luftballons 2, διοργανώθηκε από του μαθητές και την υπεύθυνη καθηγήτρια της Γερμανικής γλώσσας ένα λαχταριστό πρωινό στην τάξη.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Δράση Γερμανικών”

Από το mama’s festival

Το Σάββατο 13 Μαΐου, το σχολείο μας συμμετείχε σε εκδήλωση του δήμου, για τη Μέρα της Μητέρας, με πρωταγωνιστές τους μαθητές της Γ και Δ τάξης, να απολαμβάνουν το θαυμασμό και το χειροκρότημα των παρευρισκομένων.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Από το mama’s festival”

Μάνα-μητέρα -μανούλα – μαμά

Αυτές οι λέξεις κλείνουν μέσα τους ομορφιά, τρυφερότητα και αγάπη. Η μητέρα είναι η πιο σημαντική παρουσία στη ζωή του ανθρώπου. Μια γλυκιά ύπαρξη γλυκιά και ανιδιοτελής, είναι εκεί όταν την χρειαζόμαστε, πρόθυμη να μας ακούσει και να μας δώσει τις συμβουλές της, τη φροντίδα της, την αγκαλιά της, να μας θρέψει και να μας ηρεμήσει. Ένας ανυπέρβλητος δεσμός που υμνήθηκε όσο κανένας άλλος.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Μάνα-μητέρα -μανούλα – μαμά “

1. Οι Εθνικές Εξετάσεις Διαγνωστικού Χαρακτήρα θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο σας στις 10/05/2023 στην Στ’  Δημοτικού και Γ’ Γυμνασίου και ώρες 09.00 – 12.10

2. Οι εξετάσεις θα διαρκέσουν συνολικά 190′ωςεξής (μετησειράπουαναφέρονται):

• 75′ηεξέτασηστηΝεοελληνικήΓλώσσα
  • 30′διάλειμμα
  • 75′ηεξέτασησταΜαθηματικά
  • 10′ησυμπλήρωσητων κοινωνικοδημογραφικών στοιχείων
Συνεχίστε την ανάγνωση του “Οδηγίες προς τις Σχολικές Μονάδες για τη διενέργεια των Εξετάσεων Διαγνωστικού Χαρακτήρα (Ελληνική PISA) 2023”

Για την εισαγωγή των μαθητών στην Α΄ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Δράμας για το σχολικό έτος 2023-2024, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών, προκειμένου ο μαθητής να έχει δικαίωμα να συμμετάσχει στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν από κοινού ηλεκτρονικά ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο τρόπο αίτηση συμμετοχής στο Μουσικό Σχολείο Δράμας από 2 έως και 31 Μαΐου 2023 .

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ Γυμνασίου στο Μουσικό Σχολείο Δράμας για το σχολικό έτος   2023-2024”