ΠΑΙΖΟΥΜΕ  HANDBALL;

Είσαι καλός…χειροσφαιριστής;

Το Handball η αλλιώς χειροσφαίριση είναι ένα από τα παλαιότερα αθλήματα στο αθλητικό στερέωμα και το συναντάμε αρκετά χρόνια νωρίτερα απ’ ότι πιστεύεται από το ευρύ κοινό. Έχει τις ρίζες του ακόμα στην αρχαία Ελλάδα και την Αίγυπτο μέσα από ευρήματα που έχουν μελετηθεί. Είναι ένα δημοφιλές και θεαματικό παιχνίδι, που απαιτεί ομαδική εργασία, ταχύτητα, δύναμη, αλτικότητα και υπομονή. Το handball είναι ένα άθλημα που κρατά υψηλή την παρακίνηση των παιδιών για συμμετοχή, προάγει την ισοτιμία, την ομαδικότητα και την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων.

Τη Δευτέρα 26  Φεβρουαρίου 2024 το σχολείο μας έπαιξε  HANTBALL. Εκπαιδευτές δίδαξαν στους μαθητές τεχνικές του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Οι μικροί παίκτες ταξίδεψαν για άλλη μια φορά στο συναρπαστικό κόσμο του αθλητισμού. Διασκέδασαν, αγωνίστηκαν, έμαθαν μέσα από την ευγενή άμιλλα.