ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ –ΠΑΡΚΟ ΗΛΙΑΚΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ – ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΦΥΣΙΚΗΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ  ΔΡΑΜΑΣ

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου οι τάξεις Δ-Ε-ΣΤ του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Νικηφόρου Δράμας για να γνωρίσουν το υπαίθριο εργαστήρι φυσικής, το πάρκο ηλιακών ρολογιών και το αστρονομικό παρατηρητήριο. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν παίρνοντας μέρος σε παιδαγωγικές δραστηριότητες με την καθοδήγηση κατάλληλων εκπαιδευτών του χώρου.

6  ΜΑΡΤΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

<< ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ ΛΕΜΕ ΝΑΙ >>

Οι μαθητές του σχολείου μας των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων πήραν μέρος στο 9ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ κατά της σχολικής βίας με  τραγούδια – θεατρικό παιχνίδι – μηνύματα που παρουσίασαν στο γήπεδο του ΚΡΑΧΤΙΔΗ στη Δράμα την Τετάρτη 6 Μαρτίου μαζί με άλλα σχολεία  του νομού. Είπαν ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ – ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ δίνοντας τη δική τους νότα ειρήνης στο φεστιβάλ. Αλλά και οι υπόλοιπες τάξεις πήραν μέρος στις εκδηλώσεις με αφίσες και άλλες παιδαγωγικές δράσεις.