Η “Φρουτοπία” του Ευγένιου Τριβιζά στο σχολείο μας

Η θεατρολόγος του σχολείου μας κ. Δράμογλου Σταυρούλα με το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς παρουσίασε σε όλη τη σχολική κοινότητα ένα θεατρικό εργαστήρι εν δράσει με θέμα τη Φρουτοπία και τους ήρωες της. Κατά τη διάρκεια της δράσης οι μαθητές του Γ1 παρουσίασαν σε όλους μας την τεχνική της κατασκευής των ηρώων της Φρουτοπίας. Παρουσίασαν τις κούκλες που έφτιαξαν, τα υλικά και την εξέλιξη της κατασκευής τους. Από την άλλη οι μαθητές της Δ τάξης μάς ξενάγησαν στην Φρουτοπία και σε διάφορες γωνιές της-σκηνικά της- μέσα από τις μακέτες που κατασκεύασαν ενώ οι μαθητές του Γ2 έπαιξαν Κουκλοθέατρο και υποδύθηκαν κάποιους από τους γνωστούς ήρωες του Τριβιζά, τον δαιμόνιο δημοσιογράφο Πίκο Απίκο, την Πιπεριά την Φαρμακόγλωσση, την Μάτα την Ντομάτα, την Φρουφρού Φράουλα και άλλους.