“Επιλογή 2ης Ξένης Γλώσσας για το σχ. έτος 2020-2021” 1)Αφορά τους μαθητές που θα φοιτήσουν στην Ε΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου αλλά και 2)τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης που θα φοιτήσουν στην Α΄τάξη Γυμνασίου

1) 2η Ξένη Γλώσσα Ε΄τάξη Δημοτικού, σχ. έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε ότι σχετικά με την επιλογή της 2ης Ξένης Γλώσσας στην Ε΄τάξη Δημοτικού, σύμφωνα με την υπ΄αριθμ: Φ.52/38300/Δ1/17-03-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ, οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοιτούν στο τρέχον σχολικό έτος στην Δ΄τάξη και των οποίων τα παιδιά κατά το σχολικό έτος 2020-2021 θα φοιτήσουν στην Ε΄τάξη του Δημ. Σχολείου καλούνται να συμπληρώσουν τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλική ή Γερμανική γλώσσα) και στη συνέχεια να την καταθέσουν σε έντυπη μορφή στη Δ/ντρια του σχολείου το αργότερο έως και την Παρασκευή 29 Μαΐου 2020.

αν δεν είστε σε θέση να συμπληρώσετε την Υπεύθυνη Δήλωση (αδυναμία εκτύπωσης, αποστολής κ.λ.π)  μπορείτε απλά στο ίδιο email του σχολείου 1dimagath@sch.gr  να μου στείλετε με απλό μήνυμα σας ποια από τις δύο γλώσσες επιλέγετε για την Ε΄τάξη (Γαλλικά ή Γερμανικά) για το παιδί σας σημειώνοντας όμως υποχρεωτικά στο μήνυμα σας ΚΑΙ το ονοματεπώνυμο του παιδιού (μαθητή) , το τμήμα του (Δ1 ή Δ2) ΚΑΙ το δικό σας ονοματεπώνυμο του γονέα (δηλαδή του αποστολέα του μηνύματος).

Τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση προτίμησης θα τη βρείτε στο παρακάτω αρχείο:

2) 2η Ξένη Γλώσσα στο Γυμνάσιο

Σας ενημερώνουμε ότι σχετικά με την επιλογή της 2ης Ξένης Γλώσσας στην Α΄τάξη του Γυμνασίου, σύμφωνα με την υπ΄αριθμ: Φ.52/38300/Δ1/17-03-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης θα συνεχίσουν στο Γυμνάσιο την 2η ξένη γλώσσα που διδάχτηκαν στο Δημοτικό (τα Γερμανικά) μιας και στο Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου όπου και θα αποσταλούν οι Τίτλοι Σπουδών τους, με τη λήξη των μαθημάτων του σχ. έτους 2019-2020, μετά από ενημέρωση της Δ/ντριας του Γυμνασίου Αγίου Αθανασίου διδάσκονται μόνο τα Γερμανικά ως 2η ξένη γλώσσα (τα Αγγλικά διδάσκονται ως 1η ξένη γλώσσα).

Ωστόσο κατ΄ εξαίρεση όποιοι γονείς/κηδεμόνες έχουν συγκεκριμένους λόγους για επιλογή στο Γυμνάσιο διαφορετικής 2η ξένης γλώσσας από αυτή που διδάχτηκαν στην ΣΤ΄στο Δημοτικό, μπορούν να υποβάλουν στη Δ/νση του Δημοτικού Σχολείου και στο email του σχολείου (1dimagath@sch.grαιτιολογημένη γραπτή αίτηση (σχετικό υπόδειγμα θα βρείτε παρακάτω) για την αλλαγή που επιθυμούν έως και τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020, η οποία αίτηση θα αποσταλεί από τη Δ/νση του σχολείου  στο Γυμνάσιο μαζί με τον Τίτλο Σπουδών των παιδιών τους.

Υπόδειγμα Αίτησης μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω αρχείο: