ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΛΗΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΙΣ 26/6/2020

Την Παρασκευή 26/6/2020, ημέρα λήξης των μαθημάτων του διδ. έτους 2019-2020, σύμφωνα με την παρ. Γ  της με αρ. πρωτ: Φ.7/ΦΜ/73996/Δ1/15-6-2020 εγκυκλίου  του Υ.ΠΑΙ.Θ.,  χορηγούνται στις τάξεις Α΄, Β΄, Δ΄, Ε΄ οι Τίτλοι Προόδου και στη ΣΤ΄τάξη οι Τίτλοι Σπουδών (αναμνηστικά) ενώ την ίδια ημέρα επίσης αποστέλλονται με ευθύνη της Δ//νσης του σχολείου και οι πρωτότυποι Τίτλοι Σπουδών των μαθητών/τριών της ΣΤ΄τάξης στο Γυμνάσιο εγγραφής τους.

Επίσης την ίδια ημέρα θα επιδοθούν επίσης και οι έλεγχοι προόδου για το 3ο τρίμηνο στους μαθητές/τριες των τάξεων Γ΄-ΣΤ΄. Για τη φετινή χρονιά τόσο οι Τίτλοι Προόδου και Σπουδών όσο και οι έλεγχοι θα παραδοθούν την ημέρα αυτή στους ίδιους τους μαθητές/τριες  σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο, χωρίς να απαιτείται η φυσική παρουσία των γονέων/κηδεμόνων, στο πλαίσιο της τήρησης μέτρων κατά της διασποράς του κορωνοϊού και προς αποφυγή του συνωστισμού.

Λόγω της λειτουργίας του σχολείου με εκ περιτροπής διδασκαλία και υποτμήματα,  για τις τάξεις Γ΄, Δ΄1 και ΣΤ΄, η επίδοση των Τίτλων Προόδου/Σπουδών και των Ελέγχων γ ΄τριμήνου θα γίνει, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου,  ως εξής:

α) Οι μαθητές/τριες των τάξεων Α΄, Β΄, Ε΄, Δ΄2 και των υποτμημάτων  Γ΄, Δ΄1 και ΣΤ΄ (ΜΟΝΟ οι μαθητές/τριες των υποτμημάτων που είχαν κανονικά μάθημα τη μέρα αυτή ) την Παρασκευή 26/6/2020, ημέρα λήξης των μαθημάτων, θα προσέλθουν το πρωί χωρίς τσάντες, σύμφωνα με τις διαφορετικές ώρες προσέλευσης που ισχύουν ανά ομάδες τάξεων ( 8:00-8:05( Α΄-Β΄), 8:05-8:10 (Γ΄-Δ΄), 8:10-8:15 (Ε΄-ΣΤ΄) και θα αποχωρήσουν στις 10:00π.μ.

*Η μετακίνηση των μαθητών/τριών του Κεφαλαρίου και των Εργ. Κατοικιών αυτών των τάξεων και υποτμημάτων θα γίνει κανονικά με λεωφορείο του ΚΤΕΛ με ώρα αποχώρησης στις 10:00π.μ.

β) Οι μαθητές/τριες των υποτμημάτων της Γ΄, Δ΄1 και ΣΤ΄τάξης, που το υποτμήμα τους ΔΕΝ ΕΙΧΕ μάθημα την τελευταία ημέρα μαθημάτων, καλούνται την Παρασκευή 26/6/2020 να προσέλθουν το πρωί στις 10:15π.μ. χωρίς τσάντες προκειμένου να πάρουν κι αυτοί, την ημέρα λήξης των μαθημάτων, τους Τίτλους και τους ελέγχους τους και θα αποχωρήσουν στις 10:30π.μ.

*Η μετακίνηση (προσέλευση και αποχώρηση) των μαθητών/τριών του Κεφαλαρίου και των Εργ. Κατοικιών για τους μαθητές αυτούς θα γίνει με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων τους.

Παρατηρήσεις: Για τους μαθητές που δε θα μπορέσουν (λόγω ασθένειας ή για κάποιο άλλο σοβαρό λόγο) να έρθουν την Παρασκευή 26/6/2020 για να παραλάβουν τους Τίτλους Προόδου /Σπουδών (Α΄-ΣΤ΄) και τους ελέγχους τους (Γ΄-ΣΤ΄) μπορούν να τους παραλάβουν οι γονείς/κηδεμόνες τους, τηρώντας τα μέτρα πρόληψης για την αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού, την ίδια ημέρα Παρασκευή  26/6/2020 από τις 10:45π.μ.-11.30π.μ. είτε τη Δευτέρα 29/6/2020 από τις 10:30π.μ.-11.30π.μ. από τους υπεύθυνους εκπ/κούς των τάξεων/τμημάτων.