ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Οι Μουσειοσκευές του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης Γουλανδρή με τη χορηγία της Δραμινής εταιρείας RAYCAP ταξιδεύουν σε όλα τα σχολεία. Έτσι “ταξίδεψαν” και στο δικό μας σχολείο κι έγιναν η αιτία κι η αφορμή να δουν  οι μαθητές μας ειδώλια και αγγεία του Κυκλαδικού Πολιτισμού, να μάθουν για αντίστοιχα ευρήματα της δικής μας Τοπικής Ιστορίας σαν αυτά που βρέθηκαν στον νεολιθικό οικισμό των Σιταγρών (Τούμπα Σιταγρών), τα οποία εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Δράμας. Στόχος του εκπ/κού αυτού προγράμματος ήταν να φτιάξουν οι μαθητές το δικό τους αντίγραφο, από τα όσα εκτίθενται στο Αρ. Μουσείο Δράμας κι έτσι δημιουργήσαμε τα “σφονδύλια” με αφορμή τα αντίστοιχα σφονδύλια του οικισμού των Σιταγρών, τα οποία ήταν πολύ σημαντικά για την υφαντική τέχνη.