6 Μαρτίου: Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού-Εκπ/κές δράσεις

Το σύνθημα “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ” από το Χαμόγελο του Παιδιού αλλά και τα σενάρια με σχεδόν όλα τα είδη, μορφές και περιπτώσεις σχολικής βίας σε σχολεία άλλων ευρωπαϊκών χωρών που παρακολούθησαν οι μαθητές των μεγάλων τάξεων μας, στο πλαίσιο διαδραστικής προβολής με τίτλο:” Νικάμε τη βία και το σχολικό εκφοβισμό”, σε συνεργασία με τον εκπ/κό οργανισμό ΦΩΤΟΓΡΑΜΜΑ, ευαισθητοποίησαν τους μαθητές μας και με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού και της Σχολικής Βίας της 6ης Μαρτίου θέλησαν και αποτύπωσαν με τον δικό τους τρόπο το μήνυμα και την παρότρυνση τους προς όλους να μην ντρέπονται, να μην φοβούνται να μιλήσουν είτε βιώνουν οι ίδιοι τη βία, είτε την παρατηρούν σε άλλους!!!!

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ “ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ”ΣΧ. ΕΤΟΣ 2019-2020

ΝΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τη Δευτέρα 9 /3/2020  έως και τη λήξη του διδ. έτους 2019-2020  θα υλοποιείται  στο σχολείο μας, έστω και με καθυστέρηση, το πρόγραμμα  «Σχολικά Γεύματα» με ανάδοχο τροφοδοσίας-κέτερινγκ τον κ. Παπαδόπουλο Χαράλαμπο «Αφοί Παπαδόπουλοι Ο.Ε» ( ιδιοκτήτη του εστιατορίου «ΗΔΩΝΑΣ»).

Υπενθυμίζουμε ότι : 1) στο Πρόγραμμα των δωρεάν σχολικών γευμάτων δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο οι μαθητές/τριες που οι γονείς τους έδωσαν ενυπόγραφα τη συγκατάθεση τους,  με σχετική Υπεύθυνη Δήλωση που  είχε δοθεί στις αρχές  της σχολικής χρονιάς.

2) Οι  μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα των δωρεάν σχολικών γευμάτων θα παίρνουν το γεύμα στο σπίτι τους κατά την αποχώρησή τους στις 13.15’μ.μ.  και μόνο οι μαθητές/τριες, που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα, θα παραμένουν κανονικά μετά τις 13:15  και θα τρώνε το «σχολικό γεύμα» στο σχολείο,  την ώρα διατροφικής αγωγής (σίτισης) του Ολοημέρου.

Η διανομή των γευμάτων στους μαθητές/τριες, ανά τάξη,  θα γίνεται με ευθύνη των εκπ/κών που έχουν οριστεί ανά ημέρα ως υπεύθυνοι διανομής κατά την τελευταία διδ. ώρα, λίγο πριν τη λήξη του πρωινού προγράμματος.

Κατόπιν τούτου και για την καλύτερη μεταφορά των σχολικών γευμάτων, κατά την αποχώρηση των μαθητών, παρακαλούμε να φροντίστε από την 1η ημέρα εφαρμογής του προγράμματος, Δευτέρα 9/3/2020, οι μαθητές/τριες να έχουν καθημερινά μαζί τους πέρα από τη σχολική τους τσάντα και μια τσαντούλα (ή ανθεκτική σακούλα με έμφαση στην καλλιέργεια και ενίσχυση οικολογικής συνείδησης) για τη  μεταφορά του σχολικού γεύματος.