Γλώσσα-Δ΄τάξη/τμήμα Δ2 Το παραμύθι της κ. Λότι Πέτροβιτς Ανδριτσοπούλου «Τρεις φορές και έναν καιρό σε έναν πλανήτη μακρινό» και οι ευχές των μαθητών του Δ2 τμήματος!

Ένα αστέρι λοιπόν προσεγγίζει ένα μικρό πλανήτη που κατοικείται και ζητά από τους κατοίκους να τους πραγματοποιήσει μια ευχή. Οι απαντήσεις των παιδιών στο παρακάτω ερώτημα, είναι συγκινητικές!!!

Αν το μαγικό αστέρι εμφανιζόταν σε σένα , τι θα του ζητούσες

( Γράφω μια παράγραφο. Μικρές και ολοκληρωμένες προτάσεις)

Αν  το  μαγικό   αστέρι     εμφανιζόταν   σε    εμένα θα του ζητούσα να εξαφανιστεί  ο κορονοιός για να μπορώ να ξαναπάω στον παππού και στην γιαγιά γιατί μου λείψανε.Να πάω στο σχολείο,να δω τους φίλους μου.

Αλέξανδρος

Θα του ζητούσα να εξαφανίσει τους πολέμους, τη φτώχια και τις αρρώστιες. Έτσι, ώστε όλος ο κόσμος να ζει ενωμένος χωρίς προβλήματα και στεναχώριες.

Ολυμπία

Αν το μαγικό αστέρι εμφανιζόταν σε εμένα, θα του ζητούσα να βρει γρήγορα το φάρμακο για τον κορωνοιό. Όλα τα παιδιά στην Ελλάδα και σε πολλές χώρες  του κόσμου είμαστε κλεισμένα στα σπίτια μας. Έτσι δεν βλέπω τους φίλους μου και δεν παίζω μαζί τους στο πάρκο.

Γιάννης

Αν εμφανιζόταν το αστέρι θα του ζητούσα να χτιστεί δίπλα από το σπίτι μου                       μια παιδική χαρά και κάθε μέρα θα ήθελα να παίζω με τους φίλους μου.  Να ξυπνάω το πρωί και να μπορώ να παίζω μαζί τους όλη μέρα.  Εκεί θα κάνω βόλτες όχι μόνο με τα πόδια αλλά και με τα ποδήλατα. Και όταν θα κάνω τα μαθήματα μου θα με φωνάζουν αν τελείωνω.

Γιώργος

Να τελειώσει ο κακός  κορονοiός, να μπορώ να παίζω με τους φίλους μου στο σχολείο και στο πάρκο και  να δω την δασκάλα μου και ας την αγανακτώ  λίγο. Να μην υπάρχουν άστεγοι που κρυώνουν και παιδιά που πεινάνε. Να είμαστε χαρούμενοι και αγαπημένοι.

Τριαντάφυλλος

Αυτές τις δύσκολες μέρες που περνάμε μόνο μια θα μπορούσε να είναι η ευχή μου…Να φύγει γρήγορα αυτή η αρρώστια που λέγεται κοροναΪός και να μην πάθει κανένας άνθρωπος άλλο κακό.Να γίνουν όλα όπως ήταν πριν εμφανιστεί αυτός ο κακός ιός. Να ξαναγυρίσουμε στο σχολείο και στις δραστηριότητές μας χωρίς να φοβόμαστε μην αρρωστήσουμε.Να μπορώ να δω και να αγκαλιάσω όλους τους συγγενείς μου, τους φίλους μου και τους συμμαθητές μου που μου έχουν λείψει πολύ.Αυτή θα ήταν η ευχή μου…ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΗΘΙΝΗ…

Νικολέττα

Θα  του ζητούσα   όλα τα παιδιά του κόσμου να είναι υγιή,  να έχουν να τρώνε, να έχουν  σπίτι και να έχουν  γονείς –οικογένεια. Αν είχα όμως την ευκαιρία να του ζητούσα κι άλλες ευχές θα έκανα πολλές αλλά σημαντικές και συναισθηματικές. Δεν θα έλεγα ποτέ κακές ευχές όπως  να σκοντάψει η Μαριάννα στα σκαλιά για να μην μπορέσει να παίξει στον αγώνα volley. Μπορεί  στις τελευταίες ευχές να ήταν να πάρω ένα κινητό αλλά πρώτα θα έκανα τις σημαντικές ευχές στο αστέρι και μετά τις υπόλοιπες.

Σοφία

Αν το μαγικό αστέρι εμφανιζόταν σε εμένα, θα του ζητούσα να μην έχουμε πολέμους, ούτε αρρώστιες όπως ο κορονοιός. Επίσης θα του ζητούσα, να κάνει κάτι για τους φτωχούς και τα αδέσποτα ζώα, για να ήμαστε όλοι υγιείς.

Αμαλία

Αν το μαγικό αστέρι εμφανιζόταν σε μένα θα του ζητούσα όλοι οι άνθρωποι να έχουμε την υγεία μας. Να σταματήσει γρήγορα όλο αυτό που γίνεται με τον κορονοϊό σε όλο τον κόσμο. Θα του ζητούσα να είμαστε όλοι υγιείς και ευτυχισμένοι.

Ηλίας