1.Κλειστά τα Σχολεία όλων των βαθμίδων για 14 ημέρες- 2.Βαθμολογία β΄τριμήνου-Ενημέρωση γονέων και επίδοση ελέγχων- 3. Αναστολή μαθημάτων Κολύμβησης

1. Σας ενημερώνουμε με απόφαση του Υπουργού Υγείας κλειστά θα παραμείνουν τα Δημοτικά Σχολεία για 14 ημέρες από αύριο Τρίτη 11/3/2020 έως και την Τρίτη 24/3/2020.
  2. Σχετικά με τις βαθμολογίες των μαθητών/τριών και την ενημέρωση των γονέων για την πρόοδο των μαθητών/τριών για το β΄τρίμηνο, σύμφωνα με εγκύκλιο που εξέδωσε το Υπ. Παιδείας του Υ.ΠΑΙ.Θ, τόσο η επίδοση των ελέγχων των μαθητών όσο και η τακτική ενημέρωση για την πρόοδο τους θα γίνουν δια τηλεφώνου και αλληλογραφίας. Πιο συγκεκριμένα αναφορικά με την ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων για την πρόοδο των τέκνων τους και την επίδοση βαθμολογίας β’ τριμήνου (άρθρο 14, παρ.4, του Π.Δ. 79/17 ΦΕΚ 109Α’) στις σχολικές μονάδες Α/θμιας Εκπ/σης, λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ για αποφυγή μαζικών συγκεντρώσεων σε κλειστό χώρο, για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας, με συγχρωτισμό μαθητών/τριών, γονέων/κηδεμόνων το Υπ. Παιδείας αποφασίζει: α) Οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών που φοιτούν στην Α’ και Β΄ τάξη Δημοτικού δύνανται να επικοινωνούν τηλεφωνικά με τους διδάσκοντες προκειμένου να ενημερωθούν για την πρόοδο των τέκνων τους.β) Αναφορικά με την επίδοση των ελέγχων για τους μαθητές/τριες που φοιτούν στη Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ΄ τάξη, οι Σύλλογοι Διδασκόντων, με απόφασή τους, προβαίνουν στις απαιτούμενες ενέργειες ώστε να παραδίδονται οι έλεγχοι προόδου β΄ τριμήνου σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο στην τσάντα του κάθε μαθητή, χωρίς να απαιτείται η φυσική παρουσία γονέων & κηδεμόνων στο σχολείο.
  3. Αναστέλλονται για το συγκεκριμένο διάστημα οι μετακινήσεις των μαθητών/τριών από και προς τις κολυμβητικές δεξαμενές για τη διδασκαλία του αντικειμένου της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής. Στη σχετική απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ σημειώνεται ότι οι ενδοσχολικές αθλητικές δραστηριότητες που πραγματοποιούνται εντός των σχολείων και κατά συνέπεια δεν απαιτούνται μετακινήσεις μαθητών/τριών διεξάγονται κανονικά.