«Ενημέρωση μαθητών και γονέων για τη δυνατότητα παροχής προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)»

Αγαπητοί γονείς και μαθητές, σάς κοινοποιώ την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας &Θρησκευμάτων σχετικά με το θέμα παροχής προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ο κάθε μαθητής/μαθήτρια, με ευθύνη όμως του κηδεμόνα του. Σας παρακαλώ να διαβάσετε προσεκτικά και τις επεξηγήσεις που ακολουθούν παρακάτω από τη δημοσίευση της εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας.

Ο γονέας του κάθε μαθητή/τριας καλείται, κατά τη διαδικασία συμπλήρωσης των απαραίτητων και υποχρεωτικών πεδίων,  να καταχωρίσει και τον Αρ. Μητρώου (Α.Μ.)  του παιδιού του, με τον οποίο αριθμό μητρώου  είναι εγγεγραμμένος στο σχολείο. Ωστόσο λόγω των συνθηκών που επικρατούν, της αναστολής λειτουργίας των σχολείων και της αδυναμίας  επικοινωνίας με το σχολείο, σε συνδυασμό με την υπερφόρτωση αυτό το διάστημα του Πανελλήνιου Σχ. Δικτύου από το πλήθος των αιτημάτων,  είναι πρακτικά λίγο δύσκολη και επίπονη αυτή η προσπάθεια δημιουργίας λογαριασμών.

Ωστόσο θα ήθελα στο σημείο αυτό να σας ενημερώσω ότι ως Δ/ντρια του σχολείου και επίσημη διαχειρίστρια του λογαριασμού του σχολείου και προς διευκόλυνση των γονέων που πιθανά θα θελήσουν να δημιουργήσουν για τα παιδιά τους λογαριασμούς στο ΠΣΔ ,  έχω ήδη δημιουργήσει  112 λογαριασμούς (e-mails) για όλους τους μαθητές/τριες μας, που ωστόσο για να τους γνωστοποιήσω χρειάζεται η έγκριση σας.

*Να διευκρινίσω ότι αυτός ο λογαριασμός θα χρειαστεί στους μαθητές  στις περιπτώσεις που οι εκπ/κοί της τάξης τους, αυτή την περίοδο της προσωρινής αναστολής λειτουργίας των σχολείων,  σάς ενημερώσουν ότι δημιούργησαν  ηλεκτρονικές/ψηφιακές τάξεις, για τις  οποίες χρειάζεται να έχουν και οι μαθητές λογαριασμό στο ΠΣΔ.

*Υπάρχει βέβαια  η δυνατότητα, που αξιοποιούν ήδη κάποιοι εκπ/κοί του σχολείου μας, και για δημιουργία ανοιχτής ηλεκτρονικής τάξης χωρίς υποχρέωση των μαθητών να έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ για να έχουν δυνατότητα πρόσβασης.

Συμπερασματικά κι  όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω επειδή η συγκατάθεση  του γονέα (με υπογραφή ειδικού εντύπου) είναι απαραίτητη,αλλά στην περίοδο αυτή είναι δύσκολο να σας διανεμηθεί το σχετικό έντυπο, σάς ενημερώνω ότι όσοι γονείς από εσάς επιθυμείτε να αποκτήσει τελικά το παιδί σας  λογαριασμό στο ΠΣΔ, θα πρέπει να στείλετε μήνυμα στην ηλ. διεύθυνση του σχολείου 1dimagath@sch.gr γράφοντας: ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ  ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ ή ΜΑΘΗΤΡΙΑ (ΌΝΟΜΑ& ΕΠΙΘΕΤΟ ) & ΤΑΞΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ.

Για τους παραπάνω γονείς και μόνο για αυτούς που θα εκφράσουν με τον παραπάνω τρόπο (με μήνυμα τους στο email του σχολείου) την συγκατάθεσή τους θα λάβουν ηλεκτρονικά στο email που δήλωσαν ως κηδεμόνες  μήνυμα από εμένα, ως Δ/ντρια του σχολείου, με γνωστοποίηση όλων των απαραίτητων στοιχείων του λογαριασμού του παιδιού τους, όπως Όνομα Χρήστη & Κωδικό Πρόσβασης.

Το δε σχετικό έντυπο συγκατάθεσης θα τους δοθεί για υπογραφή αργότερα, όταν επαναλειτουργήσουν τα σχολεία και θα υπάρξει η δυνατότητα να διανεμηθεί σε έντυπη μορφή. Προς το παρόν ως συγκατάθεση θα ληφθεί η ενημέρωση από εσάς  με το μήνυμα που περιγράφεται στην ανακοίνωση .

Η Δ/ντρια του Σχολείου

ΑΒΡΑΜΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Ο κορωνοϊός μέσα από τα μάτια των παιδιών……Μένουμε σπίτι και δουλεύουμε…..

Πρωτάκια και Τριτάκια δουλεύουν από το σπίτι και εκφράζονται με χρώματα και φαντασία …..Μια άλλη επικοινωνία μαζί τους …διαφορετική αλλά σημαντική για αυτή την περίοδο